• Prevádzkový poriadok

Školskej knižnice ZŠ s MŠ Tekovská Breznica

I.

ZÁKLADNÉ  USTANOVENIA  A ÚLOHY  ŠKOLSKEJ  KNIŽNICE

1. Školská knižnica je súčasťou ZŠ s MŠ Tekovská Breznica a slúži všetkým pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom a žiakom tejto školy.
          2. Školská knižnica disponuje knižným fondom, ktorý sa využíva na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu a všestranný rozvoj žiakov a zamestnancov školy.
          3. Školská knižnica eviduje všetku literatúru nadobudnutú nákupom, darom,  alebo inou formou. Eviduje zoznam prírastkov a úbytkov knižného fondu.
          4. Školská knižnica má interný výpožičný poriadok.
          5. Knižný fond sa dopĺňa nákupom literatúry alebo knižnými darmi. Výber literatúry do knižnice sa robí v spolupráci s riaditeľom a celým pedagogickým zborom.
          6. Školský  knihovník  priebežne preveruje knižný fond z hľadiska aktuálnosti. Na základe návrhu riaditeľa a vyraďovacej komisie sa zastarané a opotrebované knižné jednotky vyraďujú.

PRÁVA A POVINNOSTI  POUŽÍVATEĽOV ŠKOLSKEJ KNIŽNICE

Školský knihovník:

• zabezpečuje sprístupnenie ŠK počas vyučovania i v čase mimo vyučovania
          • kontroluje stav a funkčnosť inventára
          • zabezpečuje  pre vyučujúcich zošit návštev.
          •          počas vyučovacej hodiny je v ŠK nepretržite prítomný
          • zabezpečuje vetranie miestnosti, pred odchodom z nej sa postará o zatvorenie okien
          • ak zistí nejaké technické alebo iné nedostatky, upozorní  na ne riaditeľa školy
          • pred odchodom z priestorov ŠK miestnosť uzamkne.

Žiak má právo:

• využívať zariadenie  ŠK a knižný fond žiackej a učiteľskej knižnice spôsobom na to určeným  a  len za prítomnosti vyučujúceho alebo školského knihovníka.

Žiak má povinnosť:

• vstupovať do ŠK v prezuvkách
          • správať sa tak, aby nerušil ostatných užívateľov pri ich činnosti
          • dodržiavať  pokyny vyučujúceho alebo školského knihovníka
          • vchádzať do priestorov s pomôckami podľa pokynov vyučujúceho
          • skontrolovať svoje "pracovné miesto“ – každú  poruchu, chybu, prípadne neúplnosť nahlásiť vyučujúcemu.

Žiak má zakázané:

• v priestoroch ŠK konzumovať potraviny a nápoje
          • rušiť svojim správaním návšteníkov ŠK
          • poškodzovať a ničiť zariadenie ŠK

Žiak a jeho zákonný zástupca preberajú zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou alebo úmyselným poškodením zariadenia a sú povinní vzniknutú škodu nahradiť a „vec“  uviesť do pôvodného stavu na vlastné náklady.

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.

V Tekovskej Breznici 6.9.2019