• Aktivity Zelenej školy v šk.r.2023/2024- téma Potraviny

• Prednáška žiakov na rodičovskom združení

Počas úvodného celoškolského rodičovského združenia sme využili možnosť prihovoriť sa hromadne k rodičom a porozprávať im o vyvážených desiatach a strave ich detí. Poradili sme im, čo by mala správna desiata obsahovať a čo je pre deti vhodné a čo už menej.

Súťaž Pečie celá škola

Do súťaže sa mohol zapojiť ktorýkoľvek žiak, ktorý doma s pomocou rodiny alebo sám upiekol jablkový koláč. Účasť bola nad očakávania a vybrať víťaza bolo veľmi náročné. Aj takýmto spôsobol sme si pripomenuli, že jablká a ich produkty tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho jedálnička.

Ekurzia do sadov

V našej obci máme možnosť navštíviť jablkové sady, kde sme sa vďaka ochotným majiteľom mohli pozrieť, ako sa jablká pestujú, aké odrody sú k dizpozícii, čo obnáša starostlivosť. Súčasťou návštevy bola aj možnosť naoberať si jablká a ochutnať výbornú šťavu.

Exkurzia v poľnohospodárskom družstve

Ďalšou výbornou exkurziou, kde sme sa veľa dozvedeli, bolanávšteva družstva v Kozárovciach. Oboznámili sme sa s náplňou práce, starostlivosťou o zvieratá.

Beseda s vedúcou školskej jedálne

Zorganizovali sme besedu, kde si žiaci celej školy mohli vypočuť od pani vedúcej jedálne, ako sa tvorí jedálny lístok, na čo všetko sa musí pri jeho zostavovaní prihliadať, ako sa objednáva tovar na varenie. Pani vedúca ochotne vysvetlila všetko, čo deti zaujímalo, napr. aj to, prečo nemôžu byť na obed hranolky a vyprážaný syr každý týždeň. Pani vedúca deti prekvapila chutnými zdravými nátierkami, ktoré všetkých potešili.

Exkurzia do pekárne

V pekárni v Hronskom Beňadiku sme sa oboznámili s výrobnými procesmi a postupmi, sortimentom pekárne, videli sme pec na chlieb, miesičku cesta a pod.