• Aktivity v šk.r. 2019/2020

• Príprava EAP

Pozorovanie vody v zime

Aj keď zima nám pomaly končí, chceli by sme sa s vami podeliť o prácu našich žiakov v rámci aktivít Zelenej školy, ktoré realizovali počas dištančného vzdelávania počas zimného obdobia. Ich úlohou bolo sledovať napr. podoby vody v zime, život rastlín a živočíchov v okolí vody, čím sme chceli poukázať na fakt, že voda je živá a dôležitá aj v zime, aj keď sa nám to tak nemusí javiť. Do aktivít sa zapojili žiaci 3., 4. a 5. ročníka, ktorí vytvárali projekty a záznamy z pozorovania rastlín a živočíchov v okolí vody v zime a z pozorovania rôznych skupenstiev vody.

Ninka Kováčiková (5. ročník)

Jurko Zigo, (4. ročník)

Peťko Kožina, (4. ročník)

Paula Sučanová, (4. ročník)

Fotografie žiakov 7. ročníka

Žiaci 7. ročníka (Petra Makovická, Mária Zigová, Filip Forgáč, Tadeáš Sučan) prostredníctvom fotografií zachytávali rôzne podoby vody v zimnom období.

Peťka Makovická

Tadeáš Sučan

Filip Forgáč

Mária Zigová

Monika Kršková, 3. ročník - video

28117356-79AE-45B8-AEED-3E865DB56877.mov

Výzva Zelenej školy na šetrenie vody v domácnostiach

Zelená škola v súčasnej situácii nemôže realizovať aktivity v rámci svojho environmentálneho akčného plánu, preto sa jej kolégium rozhodlo zorganizovať v rámci týždňa, kde si pripomíname Medzinárodný deň Zeme výzvu pre žiakov a ich rodiny, ktorú je možné realizovať aj v domácom prostredí. Keďže najbližšie dvojročné obdobie Zelená škola venuje vode, zámerom je poukázať na potrebu jej šetrenia napríklad aj v domácnostiach. Preto sme pre vás pripravili aj plagát s tipmi, ako šetriť vodou, ktorý by vám mohol byť nápomocný aj pri realizácii tejto výzvy.

Pre viac informácií o tejto výzve prosím sledujte MS Teams, tím Projekty školy a kanál Zelená škola.

Veríme, že sa do tejto výzvy zapojí čo najviac žiakov a domácností.

O výsledkoch vás budeme informovať po skončení výzvy.

Takto sa rodinka Zigovcov podiela na šetrení vody... Ocko zhotovil zvod dažďovej vody z odkvapu do nádrže, odkiaľ ju chlapci naberajú do krhiel na polievanie záhrady. Už len nech poriadne zaprší.

Aj Pavlínka zisťovala stav vodomeru na začiatku týždňa - šetrenie vody.

Aktivity ku Dňu Zeme

Peťko Kožina z 3.ročníka, taktiež člen tímu Zelenej školy, si tiež pripomenul Deň Zeme a sám sa rozhodol, že ide spolu s rodinou pomôcť prírode. Popritom tiež pozorovali prírodu a natrafili na 2. a 3. fázu životného cyklu žaby 🐸, o ktorom sa učil na prírodovede.

Kubko s Tobim čistili potok od rôznych popadaných konárov a nečistôt, aby sa 🐟 lepšie plávalo a spilovali s tatinkom zarastené kríky a krovie, a tak oslobodili stromy, aby ich neomotávali všelijaké porasty.

Druháci Samko Daniš vymaľoval ku Dňu Zeme zemeguľu a Marek Horniak napísal báseň.

Báseň ku Dňu Zeme

Na Zemi sa nesmú rozhadzovať odpadky,

musí byť čisto.

Tak ich všetky pozbieram do tašky

a spravte to všetci tak isto.​​​​​​

Odpadky patria do koša,

nie do prírody.

Keď sa to všetci naučia,

bude to do pohody.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Fotografická súťaž Voda nad zlato

Slovenská agentúra životného prostredia vyhlasuje 4. kolo fotografickej súťaže detí a tínedžerov Envirospektrum na tému Voda nad zlato. Keďže naša škola sa v rámci projektu Zelená škola v súčasnosti venuje vode, chceli by sme osloviť všetkých žiakov našej školy, ktorých zaujíma fotenie, aby sa do tejto súťaže zapojili.

Súťaží sa v troch vekových kategóriách a vyhrať môžete napr. tablet, fotoaparát a iné zaujímavé ceny. Každý žiak sa môže zapojiť do súťaže s piatimi fotografiami. Termín odovzdania fotografií je do 28.6.2020.

Poslaním súťaže je prostredníctvom fotografie vštepovať deťom vzťah k prírode a životnému prostrediu. Súťažné fotografie by mali mať tvorivý a motivačný charakter, ktorý prezentuje vzťah a rôzne pohľady detí k životu a k prírode.

V prípade záujmu si prezrite stránku vyhlasovateľa súťaže https://www.ewobox.sk/sazp/envirospektrum, kde nájdete podrobnosti o súťaži, ukážky víťazných fotografií z minulých rokov a pod.

Žiaci, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu kontaktovať p.uč. Lukyovú mailom na katarina.lukyova@zssmstekovskabreznica.sk.

Budeme sa tešiť, ak prejavíte záujem a zapojíte sa!

výsledky súťaže: fotografia našej žiačky Miriam Peťkovej bola vybratá medzi 50 fotografií uverejnených na stránke organizátora súťaže.

Čistenie studničiek