• Aktivity v šk.r. 2021/2022

• VODNÉ HLIADKY

počas celého školského roka boli v každej triede poverení zástupcovia Zelenej školy, ktorých úlohou bolo monitorovať funkčnosť vodovodných batérií a WC, v prípade poruchy nahlasovať školníkovi. Najdôležitejšou úlohou však bolo upozorňovať spolužiakov na plytvanie vody a šíriť osvetu o šetrení vody.

VÝZVA ZELENEJ ŠKOLY NA ŠETRENIE VODY V DOMÁCNOSTIACH

V tomto školskom roku sme sa rozhodli obnoviť  výzvu na šetrenie vody v domácnostiach a na aplikovanie tipov na šetrenie vody. Prieskumom o záujme prostredníctvom edupage sme zistili, že 12 rodín je ochotných zapojiť sa, pričom reálne sa výzvy zúčastnili 4 rodiny,  čo znamenalo 8 zapojených žiakov.

Ďakujeme domácnostiam, ktoré sa zapojili. Všetkým sa podarilo v týždni zameranom na šetrenie vodu reálne ušetriť.

ŠETRENIE VODY V ŠKOLE

Žiaci si navrhli zoznam odmien a trestov, resp. výhod a nevýhod, ktoré si budú každý mesiac v roku 2022 môcť vyberať podľa toho, či sa škole podarí alebo nepodarí ušetriť vodu.

PUTUJÚCA MAPA

Túto aktivitu sme obnovili aj v šk.r. 2021/2022 a zapojili do nej aj žiakov, ktorí v predošlom šk.r. neboli zúčastnení.

Mapa putovala po triedach, boli s ňou oboznámení žiaci, ktorí sa v minulom školskom roku do aktivity nezapojili, pričom žiaci 3.-4. ročníka ju doplnili o obrázky najobľúbenejších miest súvisiacich s vodou, miesta ktoré navštívili.

V rámci aktivity na Deň vody, ktorá sa zaoberala minerálnymi vodami SR boli do mapy doplnené logá vybraných minerálnych vôd s miestami ich výskytu.

DEŇ  VODY

Svetový deň vody 22.3. sme si pripomínali rôznorodými aktivitami. Téma vody sa niesla naprieč celým vyučovaním. Zdôrazňoval sa najmä význam vody a jej dôležitosť.

Žiaci 2.stupňa sa zaoberali slovenskými minerálnymi vodami, ochutnávali ich, vyhľadávali o nich informácie, porovnávali ich zloženie a využitie.

Druháci sa zaoberali kolobehom vody a jej skupenstvami.

Na hodinách slovenského jazyka na 1.stupni žiaci tvorili pozdravy vode k jej sviatku, na 2.stupni písali úvahy, umelecké opisy, tvorili básne o vode, o kolobehu vody, vyrábali pexeso, vyhľadávali frazeologizmy o vode.

Na hodinách anglického jazyka žiaci vyrábali obrázkové slovníky so slovnou zásobou týkajúcou sa vody.

V rámci chémie zisťovali mineralizáciu rôznych druhov vôd.

Na matematike bola témou virtuálna voda a počítanie spotreby vody v rôznych produktoch.

Na biológii sa piataci venovali stavovcom a bezstavovcom v našich vodách.

Žiaci sa teda vode venovali z rôznych pohľadov, spoločne sme si uvedomili, aká je voda pre nás dôležitá, aké bohatstvo sa v nej skrýva a že si ju musíme chrániť a neznečisťovať ju.

DEŇ ZEME

V piatok 22.4. sme si pripomenuli Deň Zeme nielen farbou oblečenia, ale aj rôznymi aktivitami, ktoré sme realizovali po príchode z veľkonočných prázdnin. Vyrábali sme ekosystém v pohári, slnečnú pec, sledovali tiene, pozerali dokumentárny film o elektroodpade.

V piatok sme už tradične vyšli do prírody a obce, aby sme vyzbierali odpad a pričinili sa tak o čistejšiu prírodu v našom okolí.

Týmto chceme pochváliť všetkých žiakov, ktorí sa do zberu odpadu zapojili s veľkou energiou a nadšením, čím dokázali, že čistota našej prírody im nie je ľahostajná.